top of page

TRUST!

Experimental HipHop havuzunda tabiri caizse “fucked up” beatleriyle tanıdığımız (bknz: 1539 N. Calvert) JPEGMAFIA, geçtiğimiz sene karantinada kendisini birkaç synthesizer ile odaya kapatıp EP2!’yi çıkarmıştı. Barry, 2021'de dünya turuna çıkacağını açıklayarak sonbaharda çıkması beklenen isimsiz albümünden “TRUST!” şarkısını Ağustos sonunda yayınladı.Barry, TRUST! parçasında bütün enstrümanları çalmasının yanında, şarkının mixing ve mastering’ini de tamamen kendisi üstlenmiş. Çoğu şarksından artık aşina olduğumuz 90’ların arcade oyunları müziklerini andıran beatleri ve eğlenceli synthleri ile gergin ve tatlı bir şarkı olmuş. (Gergin ve tatlı mı??) Evet, tam olarak JPEGMAFIA genelde bunu yapıyor bence. Ayrıca bu parçada tarzının hafif electro-hyperpop'a kaydığını hissettim.

Parçanın ilk kısmı iyi olsa da Peggy'nin producer yönü son 50 saniyede daha çok öne çıkıyor. Şarkının 1:44.dakikasında kullandığı sesi eski bir Çin çalgısı olan Guzheng’e benzettim. Bir Guzheng sever olarak hafif basslarla birlikte Uzak Doğu esintisi almak hoşuma gitti.


Sözlerine baktığımızda şarkı boyunca yaşadığı tatsız olaylara rağmen kendine tekrar halinde gaz veren ve ne kadar iyi olduğunu vurgulayan bir Peggy görüyoruz. TRUST!, lirikal anlamda derinliği olan ve sözleri üstüne çok düşünülmüş bir şarkı olmamış. Lakin JPEGMAFIA’nın parçalarına genel bir göz atıldığında experimental soundlar dominant olarak dikkatimizi çektiği için lirikal yönden çok büyük bir puan kıracağımı düşünmüyorum.


Elimizdeki bu parça yolda olan albüm hakkında yeterli bilgi veriyor mu bilemiyorum, ancak albümdeki şarkıların ortalama seviyesi TRUST! ve üstü gibi olursa güzel bir experimental hiphop albümü alabiliriz. Dilerim ki JPEGMAFIA henüz ismi olmayan bu albümde daha fazla Guzheng ve benzeri Uzak Doğu çalgılarına ara ara yer verir. Albüm çıktığında tekrar görüşmek üzere!


105 görüntüleme0 yorum

Comments


bottom of page